Wypadanie włosów
shutterstock_109371014

A A A

Wypadanie włosów jest bardzo powszechnym zjawiskiem, które dotyczy każdego człowieka na świecie. W większości przypadków jest to naturalna kolej rzeczy, związana ze starzeniem się naszego organizmu. Pojawiają się jednak takie przypadki, kiedy wypadanie włosów wzbudza niepokój i każe zastanowić się nad przyczynami i ewentualną terapią. Niezależnie jednak od powodów, zjawisko to jest zawsze krępujące i powoduje ogromny dyskomfort. Warto więc zapoznać się z możliwościami, które pomogą przełamać wstyd i wreszcie poczuć się lepiej.

Rodzaje wypadania włosów

Przede wszystkim możemy mówić o dwóch typach tej przypadłości.

 • Pierwszy, tak zwany męski androgenowy jest najbardziej powszechnym i występuje u wszystkich ludzi, a jego nasilenie jest zależne od płci i predyspozycji genetycznych. Początki tego procesu mogą rozpocząć się u mężczyzn już w wieku 17-19 lat, a u kobiet zazwyczaj po 30 roku życia. U płci pięknej wypadanie włosów wielokrotnie bywa prawie niedostrzegalne. Przyczynami wzmożonego procesu mogą być na przykład choroby jajników, nadnerczy, nadwaga czy menopauza.
 • Drugim typem tego procesu jest tak zwane łysienie plackowate. Charakteryzuje się występowaniem owalnych miejsc, całkowicie pozbawionych włosów. W zdecydowanej większości pojawiają się na głowie, ale mogą również występować na twarzy, jak i na całym ciele. Czas trwania choroby jest bardzo różny, a w niektórych przypadkach może dojść nawet do całkowitej utraty włosów.

Zobacz, jak powstrzymać wypadanie włosów:

Jakie są przyczyny łysienia?

Nie znamy dokładnych przyczyn tego schorzenia, ale wiemy, że nasz własny układ odpornościowy atakuje mieszki włosów. Stan ten mogą determinować pewne błędy zapisane w genach i od tego również może zależeć skłonność i stopień nasilenia choroby.

Sposoby leczenia łysienia

Leczenie wypadania włosów jest uzależnione od jego typu i tego, w jaki sposób przebiega. Zazwyczaj zaleca się konkretne kuracje, obejmujące nastrzykiwanie skóry kortykosteroidami, używanie kremów z antraliną, naświetlania promieniami UV i inne. Ważne jest, aby nie próbować „złotych” domowych środków i nie czerpać wiedzy na temat specyfików jedynie z forów internetowych. Wypadanie włosów, to problem, którego nie wolno bagatelizować, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skierowanie się do lekarza dermatologa, który poprowadzi nasze leczenie.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
 1. Re: Wypadanie włosów Rarara

  slyszalam, ze teraz wiele kobiet decyduje sie na przeszczep SAFEREM wlasnie ze względu na metodę safer , bo jest bezbolesna i nie zostawia zadnych blizn, a przy tym daje efekty,

  Odpowiedz

 2. Re: Wypadanie włosów renia

  wlasnie… ja przez lata leczylam sie roznymi domowymi i mniej domowymi sposobami i raczej lepiej nie bylo. a dla kobiety utrata wlosow to naprawde straszna rzecz. w koncu zdecydowalam sie na wizyte u dermatologa. z polecenia trafilam na konsultacje do osteomedu w krakowie. niedlugo mam przeszczep metoda SAFER. juz sie nie moge doczekac :))

  Odpowiedz