Wypadanie włosów

Wypadanie włosów jest bardzo powszechnym zjawiskiem, które dotyczy każdego człowieka na świecie. W większości przypadków jest to naturalna kolej rzeczy, związana ze starzeniem się naszego organizmu. Pojawiają się jednak takie przypadki, kiedy wypadanie włosów wzbudza niepokój i każe zastanowić się nad przyczynami i ewentualną terapią. Niezależnie jednak od powodów, zjawisko to jest zawsze krępujące i powoduje ogromny dyskomfort. Warto więc zapoznać się z możliwościami, które pomogą przełamać wstyd i wreszcie poczuć się lepiej.

Rodzaje wypadania włosów

Przede wszystkim możemy mówić o dwóch typach tej przypadłości.

  • Pierwszy, tak zwany męski androgenowy jest najbardziej powszechnym i występuje u wszystkich ludzi, a jego nasilenie jest zależne od płci i predyspozycji genetycznych. Początki tego procesu mogą rozpocząć się u mężczyzn już w wieku 17-19 lat, a u kobiet zazwyczaj po 30 roku życia. U płci pięknej wypadanie włosów wielokrotnie bywa prawie niedostrzegalne. Przyczynami wzmożonego procesu mogą być na przykład choroby jajników, nadnerczy, nadwaga czy menopauza.
  • Drugim typem tego procesu jest tak zwane łysienie plackowate. Charakteryzuje się występowaniem owalnych miejsc, całkowicie pozbawionych włosów. W zdecydowanej większości pojawiają się na głowie, ale mogą również występować na twarzy, jak i na całym ciele. Czas trwania choroby jest bardzo różny, a w niektórych przypadkach może dojść nawet do całkowitej utraty włosów.

 

Jakie są przyczyny łysienia?

Nie znamy dokładnych przyczyn tego schorzenia, ale wiemy, że nasz własny układ odpornościowy atakuje mieszki włosów. Stan ten mogą determinować pewne błędy zapisane w genach i od tego również może zależeć skłonność i stopień nasilenia choroby.

Sposoby leczenia łysienia

Leczenie wypadania włosów jest uzależnione od jego typu i tego, w jaki sposób przebiega. Zazwyczaj zaleca się konkretne kuracje, obejmujące nastrzykiwanie skóry kortykosteroidami, używanie kremów z antraliną,naświetlania promieniami UV i inne. Ważne jest, aby nie próbować „złotych” domowych środków i nie czerpać wiedzy na temat specyfików jedynie z forów internetowych. Wypadanie włosów, to problem, którego nie wolno bagatelizować, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skierowanie się do lekarza dermatologa, który poprowadzi nasze leczenie.